Michal David, vlastným menom Vladimír Štancl, je nepopierateľnou ikonou česko-slovenskej hudobnej scény, ktorej meno je synonymom úspechu už viac ako 40 rokov. Svedčí o tom impozantný zoznam jeho úspechov: 16 albumov, skoro 4 milióny predaných nosičov, 10 úspešných muzikálov a nespočetné množstvo koncertov. Na druhej strane, jeho život poriadne skúšal, a to už odmalička, vo veku, ktorý si ani nedokáže poriadne pamätať. Pokračoval, keď sa sám stal rodičom, kým v detstve mu zobral rodinu, v dospelosti dieťa. Vďaka svojej otvorenosti, pokore a príjemnému vystupovaniu si však Michal David udržal a stále udržiava silné puto s fanúšikmi a kolegami, zatiaľ čo neustále hľadá nové výzvy a formáty svojej práce.

Detstvo v tieni slávy a osobných výziev
Detstvo Michala Davida, ktoré sa začalo rozpadom jeho rodiny, nebolo vždy jednoduché. Do jeho štyroch rokov sa totiž rodičia o neho stále bili. Chvíľu bol s mamou, chvíľu s otcom. Potom už ani nevedel, kam patrí. Nakoniec ich súd rozdelil. Keď sa rodičia rozvádzali, sudca sa ho pýtal, či to sami takto chce. Pamätá si, že chcel ísť k mame. Otec bol totiž prísnejší, chcel mať vo všetkom poriadok, a on bol už vtedy taký malý bohém, ktorý veľmi nemal rád nalinajkovaný život.
Jeho mama však patrila k slávnej cirkusovej rodine Kludský, a jej život varietnej umelkyne nešiel celkom zladiť s materstvom, takže dočasne skončil v detskom domove. Sám to však nikdy necítil ako nejakú krivdu. Vysvetľuje, že to nebol celkom detský domov, skôr taká celotýždenná internátna škola, a na víkendy si ho brávala domov. Bol medzi deťmi, mal nejaký režim a bolo o neho postarané, kým doma bol v podstate jedináčik, na ktorého mama nemala popri práci čas.
Cirkus Kludský je značka, ktorá bola známa po celej Európe, a podľa niektorých zdrojov práve ním bol inšpirovaný seriálový Cirkus Humberto. Michal David si viac-menej neuvedomoval túto slávu. Keď sa do toho človek narodí, tak mu nedochádza, že je to nejaká iná rodina, ako majú ostatní. Druhá vec je, že v čase socializmu už takí slávni neboli. Starí rodičia prevádzkovali už len varieté a nemali s tým slávnym cirkusom v podstate už nič spoločné. Ten skončil s jeho prastrýkom Karlom Kludským mladším, ktorý sa snažil zachrániť aspoň cirkusové zvieratá. Tých mali okolo sedemsto, preto im chcel nájsť v Afrike nejakú rezerváciu, no Nemci loď, ktorá tam s nimi smerovala, potopili. Zvyšok rodiny pracoval už len v rámci československých štátnych varieté, hoci stále chodili aj do zahraničia.
Práve v Taliansku mama dostala v šesťdesiatych rokoch dvojročné angažmán. Jej síce štát vycestovať dovolil, ale Michala nepustili. Režim to takto robil. Keď niekto cestoval na Západ, nikdy tam nepustili celú rodinu, aby si zabezpečili, že ne-emigrujú. Ale už o dva mesiace sa jej podarilo na ambasáde, kde museli podpísať nejaké „miestoprísažné vyhlásenie“, vybaviť, aby mohol do Talianska odísť s ňou. Nakoniec po neho prišla práve v auguste 1968. To bolo doslova len tak-tak. Keby to povolenie získala len o pár dní neskôr, už by ho asi nikam nepustili. Pamätá si, že to bolo naozaj unikátne. V deň, keď prišla, ho de facto hneď zobrala a odišli.
Ani v Taliansku však nakoniec neboli spolu. Tam chodil až druhý rok. Dovtedy sa viac-menej učil reč a užíval si nové kamarátstva. Taliani boli skvelí. Už z podstaty sú tam deti milované, takže si užíval naozaj krásne detstvo v spoločnosti priateľov jeho mamy, a vôbec širokej rodiny. Až potom nastúpil do kláštornej školy, kde ich vychovávali mníšky. Mama si ho však znovu vždy brávala na víkend. Navyše práve v tom kolégiu sa začal učiť hrať na organe. Matka predstavená totiž zistila, že má talent, a začala ho učiť hrať. Potom hrával na všetkých nedeľných omšiach, najskôr s ňou a potom už sám.

Tým, že zostal s mamou, definitívne stratil otca, ktorý sa rozhodol aj so sestrou po sovietskej okupácii emigrovať. Otec mal doma ako dieťa z buržoáznej rodiny celý život problémy. Prastarí rodičia patrili ako majitelia továrne na slávne harmoniky Kebrdle k pražskej smotánke. Po štyridsiatom ôsmom im ju však komunisti zhabali a otcovi nedovolili študovať. Už koncom päťdesiatych rokov sa teda prvýkrát pokúsil o útek. Vtedy sa mu to nepodarilo a za pokus o opustenie republiky skončil vo väzení. Rozlúčil sa s ním? Nie. To sa vtedy nedalo. Stretli sa až po desiatich rokoch vďaka hercovi Ivanovi Vyskočilovi, ktorý mal pre neho od otca niekoľko listov. Otec sa totiž druhýkrát oženil práve s jeho sestrou. Keď mal osemnásť, náhodou sa stretli v divadle ABC. To ešte používal svoje pôvodné meno a on prišiel za ním a pýta sa: „Ty si Vláďa Štancl a hráš v kapele Kroky s Janou Kratochvílovou?“ Keď prikývol, hovorí mu: „Ja som tvoj strýko a mám pre teba list od otca.“ Vtedy sa prvýkrát dozvedel, čo je s otcom. Podarilo sa im znovu nadviazať vzťah, a to platilo aj o sestre. Sestra za mamu považovala Evu Vyskočilovú, ktorá ju desať rokov vo Švajčiarsku vychovávala. Nejaký vzťah nadviazali, ale už nie taký vrelý. Michal David bol s otcom v kontakte až do otecovej smrti v roku 2011.
Zrod hudobnej ikony: Od Vladimíra Štancla k Michalovi Davidovi
Michal David je spevák, skladateľ a producent, ktorého hudobná cesta sa začala raketovým štartom. Hudobnú kariéru začal ako pianista vo veku 20 rokov v skupine Kroky. Vtedy ešte vystupoval pod svojím pôvodným menom Vladimír Štancl, a doprevádzal Věru Kratochvílovú (neskôr Janu Kratochvílovou). Keď priniesol Frantovi Janečkovi na vypočutie novú pieseň „Chtěl bych žít tak, jak se má“, dali ju do rádií a za dva alebo tri týždne sa stala hitom. Lenže vtedy ešte nikto nepoznal jeho meno a tým pádom vymýšľali, ako to skĺbiť. Pod menom Michal David už vystupoval v zahraničí, v Rusku, Poľsku či Nemecku, kde sa často objavoval a bol pod týmto menom už trochu známy. Rozhodli sa teda, že tento pseudonym použijú aj pre Česko-Slovensko. Prečo sa rozhodol oficiálne premenovať? Vladimír Štancl bolo totiž ťažko vysloviteľné meno, nebolo zapamätateľné, a tak to nebolo vhodné umelecké meno. Hlavne v zahraničí to bolo nepríjemné, ľudia to všelijako komolili. Pre Michala sa rozhodol preto, že má sestru Michaelu a David, lebo David a Goliáš.
Jeho všestrannosť je zrejmá z množstva hitov, ktoré napísal, ako napríklad „Nonstop“, „Discopříběh“, „Pár přátel“, „Každý mi tě lásko závidí“. Tieto piesne, ako sám hovorí, musí spievať všade, kde je. Okrem toho stojí za úspechom muzikálov ako „Kleopatra“ a „Muž so železnou maskou“, ktorý je pokračovaním Troch mušketierov. „Kleopatra“ je pre neho obzvlášť srdcovou záležitosťou, keďže to bol jeho prvý muzikál.
Napriek obrovskému úspechu, za ktorým bolo strašne veľa práce, si Michal David dokázal udržať nohy na zemi. S Krokmi hrávali osem koncertov týždenne po celom Československu. Hoci prišli chvíle, keď bol človek veľmi blízko toho, aby sa nechal omámiť slávou, vždy mu blikalo v hlave - takto by sa správať nemal. To ho vždy udržalo pri zemi a s čistým svedomím môže povedať, že nikdy nejako nevyskakoval. Sám seba nevidí ako typického speváka, ktorý je závislý na speve a čaká, kým sa mu dá nejaká pieseň. Robí si ich sám, je autor, producent, vytvára a píše muzikály. Jeho povolanie je variabilné. Keď robí jedno a cíti, že tam začína byť nejaká ponorka, prepne sa na inú vec. Možno, ak by sa venoval celý život len spevu, k tomu vyhoreniu by prišiel.
Momentálne chystá nové projekty. Rozpustil starú kapelu a bude skladať novú. Chce urobiť také open-air turné, chodiť po zámkoch či amfiteátroch, už aj s novou kapelou. Snaží sa stále vymýšľať nové formáty a aranžmány pesničiek, aby nezostal stáť na jednom mieste. Stále treba hľadať niečo nové.
Manželstvo a najväčšie životné skúšky
Michal David je už takmer 40 rokov ženatý s Marcelou Davidovou. Ich vzťah sa začal v roku 1984, keď sa náhodou zoznámili v reštaurácii Rottiserie. Marcela vtedy vôbec netušila, že patrí do nejakého šoubiznisu. Priznal sa, že bol dosť prekvapený, že ho nepozná. Ale ono to bolo obojstranné. Ani on netušil, že je známa tenistka, ktorú by mal, naopak, poznať. Väčšinu roka chodila po svete, začala v januári na Australian Open a potom sa sťahovala do Ameriky, takže viac ako tri štvrtiny roka nebola doma. To bolo práve to, čo mu na nej najviac imponovalo. Všetky dievčatá sa s ním vtedy nejakým spôsobom chceli zoznámiť, ale išlo im o to, že je Michal David. S Marcelou to bolo iné. Ich svadba prebehla po trojročnej známosti.
Ich manželstvo prešlo aj krízami, čo podľa neho patrí ku každému manželstvu. Nemyslí si, že vôbec existuje také, kde by žiadna nebola. Sú spolu 33 rokov a myslí si, že sú voči sebe tolerantní. Jeden druhého si vážia, majú voči sebe veľkú úctu a práve to sú veci, vďaka ktorým im to tak dobre funguje. Nedávno s manželkou natočili videoklip k pesničke „Náš cieľ“, ktorú pre ňu napísal. Boli a stále sú šťastná rodina, aj keď prišli strašné veci a mali pocit, že pre nich nastal koniec sveta.

Najväčšou tragédiou v živote Michala Davida bola strata mladšej dcéry Mišky, ktorá vo veku deviatich rokov podľahla leukémii. Samozrejme, že keď Miška odišla, mali pocit, že zomreli s ňou. Hovorí, že „nikdy to neprestane bolieť“. Ale stále tu bola Klárka, ich staršia dcéra, ktorej bolo vtedy len jedenásť rokov. A vedeli, že ich potrebuje, že potrebuje, aby sa o ňu postarali. A tak teda musíte vstať a aj cez bolesť ísť ďalej. Nemôžete sa na ňu vykašľať a povedať si, že pre vás už nič nemá zmysel. Tak to nefunguje. Takže vykročíte a zistíte, že vám veľmi pomáha práca. Jednoducho sa do nej zahrabete, aby ste nemali čas premýšľať. A medzitým čas pracuje pre vás. Síce nič nevyrieši, ale pomáha. To bolo nakoniec obdobie, keď napísal muzikál Kleopatra. Zároveň si uvedomíte, že nie ste jediný, že sa to stáva mnohým ľuďom a že ste možno nedostali šancu zachrániť svoje dieťa, ale môžete pomôcť iným. Mnohosť párov sa v takejto chvíli natoľko zamotá v sieti výčitiek, že sa jeden druhému doslova stratia a rodiny sa rozpadnú. Hovorí sa, že buď takáto vec ľudí rozdelí, alebo spojí. Ich to spojilo. S Marcelou sú asi spriaznené duše. Táto tragédia ich ešte viac spojila.
Pár rokov nato ich staršia dcéra Klára, ktorá mala pred sebou ešte školu, neplánovane otehotnela. Vieme, že po tom, čo zomrela Miška, jej ani nenapadlo, že by dieťatko nedonosila. Celá rodina to absolútne prijala ako hotovú vec, ako výzvu. Brali to tak, že by mala, samozrejme, doštudovať, preto jej hneď povedali, že sa o vnúča postarajú. Tam nebolo žiadne rozhodovanie o tom, či by si to mala alebo nemala nechať. Od prvého momentu ju v tom tehotenstve podporovali. Príchod vnuka Sebastiana znamenal pre rodinu oživenie. Vždy keď príde do domu dieťa, tak je to radosť. Pre nich bola po Miškinej smrti dvojnásobná. Opäť bolo u nich veselo. Starali sa o vnuka Sebastiana po celú dobu, čo dcéra študovala v Amerike, a niekoľko rokov ho vlastne sami vychovávali. Vnuk Sebastian dnes oslávil sedem rokov. Nedávno mu urobili narodeninovú párty, kde bolo asi 40 detí, s veľkým skákacím hradom, animátormi a kúzelníkom. Dcéra študuje na Oxforde magistra a Michal David sa teší na jej promócie. S rodinou je všetko úplne v pohode. Veľmi ho podporujú a vedia, že toto nie je jednoduchá práca.
Osobné dilemy a nemanželské dieťa
Život Michala Davida bol plný osobných výziev a medzi ne patrí aj existencie jeho nemanželského syna Petra. Spevák otvorene priznáva, že aj napriek dlhoročnému manželstvu s Marcelou mal kedysi „úlet“ s jednou z fanúšičiek. Verili by ste, že aj spevák Michal David má ľavobočka? Mohla za to vraj jediná noc s fanúšičkou, aj keď je spevák už dlhé roky ženatý s Marcelou Davidovou, s ktorou má dve dcéry Michalu, ktorá žiaľ ako 9-ročná prehrala boj s leukémiou a Kláru. Michal David však dlhých 18 rokov tajil existenciu svojho syna Petra. Po jednom z koncertov sa s ňou stretol na diskotéke a strávil s ňou noc. Že je tehotná, mu oznámila, keď bola vo štvrtom mesiaci. Údajne však nechcela, aby nikto nevedel, kto je jeho otcom. Všetko sa prevalilo až na maturitnom večierku jeho nemanželského syna, kde mu zahral a zaspieval.
V začiatkoch svojej kariéry si Michal David rád užíval s fanynkami, nemal dôvod ich odmietať. V dobe, keď mu bolo iba dvadsaťjeden rokov, ale za ním jedna z nich prišla s tým, že je vo štvrtom mesiaci tehotenstva. Michal sa ale vtedy ešte na rolu otca necítil, a navyše si nebol ani istý, že je dané dieťa jeho. Kamaráti z kapely mu poradili, aby si došiel na testy otcovstva. Hoci Michal David ešte nechcel žiť rodinným životom, tehotná fanynka si dieťa nechala a asi po troch rokoch mu poslala výsledky testov otcovstva. Hitmaker síce o synovi dlho verejne nehovoril, ale finančne na neho prispieval. Ako sám prezradil v programe Povídej: „Ja som to nikdy neskrýval, my sme sa stýkali, nie síce nijako pravidelne, ale vídali sme sa.“
Verejnosť o tom, že má Michal David nemanželského syna, dlho netušila. Všetko sa „prevalilo“ až po rokoch, konkrétne v dobe, keď bolo Petrovi osemnásť rokov a pozval svojho slávneho tatínka na maturitný ples. Moc si totiž prial, aby na ňom hitmaker vystupoval. Michalovi v tú chvíľu bolo jasné, že pravda spatrí svetlo sveta. Jemu to ale nevadilo, pretože mal so synom veľmi blízky vzťah. Petrovi z neho urobili trojnásobného dedka, čo mu pochopiteľne urobilo veľkú radosť. Sú v kontakte s Petrom, jeho ženou Janou aj ich deťmi Viktorce (ktorá má desať rokov) a Míšou (ktorý má tri roky). Michal David hovorí, že tým, že to bolo ešte predtým, ako sa zoznámil s manželkou, tak im to vo vzťahu nijako neprekážalo. Hneď ako sa zoznámili, o tom manželke povedal. Peter mal už vtedy tri roky, takže ona vedela, do čoho ide. Manželka je veľmi chápajúci a inteligentný človek a pochopila, že je to jeho krv a člen rodiny. S Petrom sa stretávajú stále, majú výborný vzťah a boli aj na oslave vnuka Sebíka. Sú spätí.
Tento úlet Michalovi vraj otvoril oči. Uvedomil si, čo v Marcele ako svojej žene má. Za nič na svete by ju nevymenil. Sám nikdy neoľutoval, že si bývalú tenistku vzal za manželku. Ako zdieľal v minulosti na sociálnych sieťach: „Pokiaľ máte v živote niekoho, o koho sa môžete oprieť, zdieľa s vami to dobré aj zlé, a ešte sa spolu sami sebe dokážete zasmiať a podporuje vás vo všetkom, čo robíte, je to tá najväčšia výhra v živote. Ďakujem za to tam ‚nahoru‘ a predovšetkým ďakujem za všetko svojej manželke Marcele.“

V rámci šoubiznisu nie je príbeh nemanželského dieťaťa Michala Davida ojedinelý. Cesty sŕdc sú nevyspytateľné a platí to aj pre naše celebrity. Posvietili sme si na známe tváre, ktoré neodolali zvodom zakázaného ovocia a výsledkom ich vášne bol ľavoboček.
Napríklad, Oldřich Kaiser priznal existenciu nemanželskej dcéry Elizabeth len nedávno, keď oslavovala tridsiate narodeniny. Splodil ju s jednou zo svojich fanúšičiek počas manželstva s Naďou Konvalinkovou.
Herec a moderátor Jan Kraus má tiež čo-to za ušami. Pred rokmi dostal na Vianoce nečakaný dopis od vtedy 25-ročného Mareka, ktorý tvrdil, že je jeho syn. Hoci Kraus jeho tvrdeniu spočiatku nechcel veriť, podoba oboch mužov bola neodškriepiteľná. DNA testy potvrdili, že Marek mal pravdu, a Jan Kraus a jeho rodina potom prijali mladého muža medzi seba.
Dnes už nie je žiadnym tajomstvom, že nebohý Karel Gott († 80) mal ešte pred manželstvom s Ivanou dve dcéry, Dominikou a Luciou. O Dominike sa verejnosť dozvedela až po deviatich rokoch jej života. S Luciou, ktorú splodil s predavačkou bielizne, mal spočiatku pochybnosti o otcovstve a prijal ju za svoju až po testoch DNA a prejavoch spevákových čŕt. Po Gottovej smrti sa dokonca začali vynárať špekulácie o utajenom synovi Hugovi, čo však doposiaľ nikto nepotvrdil.
Nemanželské dieťa mal aj legendárny herec Jozef Adamovič (†74). S herečkou Božidarou Turzonovovou prežil 51 rokov trvajúce manželstvo, ale okrem spoločných dcér Andrey a Lucie sa mu, keď mal 56 rokov, „pritrafila“ aj tretia dcéra Jozefína, ktorú splodil s o 32 rokov mladšou hotelovou recepčnou. Adamovič spočiatku narodením dcéry chválil a priznal otcovstvo, ale keď mala Jozefína dva mesiace, bez vysvetlenia odišiel a do konca života ju zapieral, hoci na ňu finančne prispieval.
Žiadnym baránkom nebol pred rokmi ani herec Vladimír Durdík (†53). Po jeho smrti vyšlo najavo, že okrem dvoch detí s manželkou, bol aj otcom syna Vladka, ktorého splodil s milenkou. Hoci Durdík po troch rokoch ťahaníc otcovstvo uznal, verejne sa k nemu nikdy nehlásil a dokonca o ňom nič nepovedal ani v knihe, ktorá vyšla na sklonku jeho života.
Ľavobočka mal aj legendárny herec Jozef Kroner († 73), ale nikdy sa k nemu tiež verejne nepriznal. Malo ísť o syna Martina. Aj keď jeho manželka vedela o hercovom pošmyknutí, Kroner otcovstvo priznal až po pozitívnych testoch DNA, no k synovi si cestu nikdy nenašiel.
Oveľa lepšie dopadlo nemanželské dieťa Júliusa Satinského († 61). Až do jeho smrti v roku 2002 verejnosť netušila, že má namiesto dvoch detí hneď tri. Okrem dcéry Lucie a syna Janka, ktoré mal s manželkou Vierou, totiž splodil aj dcéru Júliu z krátkeho vzťahu. Jeho manželka o tom nikdy nevedela, ale po manželovej smrti Júliu prijala do rodiny a predstavila ju celému Slovensku.
Vedeli ste o tom, že nemanželské dieťa má mať aj spevák Dušan Grúň († 81)? Má ísť o dnes už takmer dôchodkyňu Renátu. Grúň ju mal splodiť ešte pred rokmi s Češkou Lídou, ktorá Grúňa zapísala do rodného listu ako otca svojho dieťaťa, ale vychovávali ju údajne starí rodičia v Košiciach. Renáta mala vraj dobrý vzťah aj s Grúňovou manželkou Máriou. Svojho otca mala Renáta naposledy stretnúť v roku 1985. Nikdy ho nežiadala o žiadnu pomoc a nechcela od neho ani peniaze.
Zmena životného štýlu a prekvapivá transformácia
Michal David priznal, že nikdy nepatril práve k štíhlym mužom, a to aj napriek dostatočnému pohybu, ktorý mal nielen na pódiu, ale aj vďaka svojej vášni pre tenis. S pribúdajúcimi rokmi sa však aj s kilami bojuje o niečo ťažšie, než v mladosti. Metabolizmus už nepracuje tak ako by mal a mnohokrát sú dôvodom aj rôzne zdravotné ťažkosti, ktoré komplikujú udržiavanie sa vo forme. Michal David (63) ukázal, že mýtus o tom, že vo vyššom veku sa chudne ťažšie, vôbec neplatí. Zbavil sa niekoľkých kíl a vyzerá fantasticky.
Počas uplynulých rokov sa českému spevákovi podarilo pribrať viac, ako sa mu pozdávalo. Menej aktivít počas pandémie a užívanie si kulinárskych zážitkov malo za následok, že sám nebol spokojný so svojím vzhľadom. Pred pár mesiacmi však objavil spôsob, ako s kilami zatočiť. Návod mu tak trošku posunula dcéra Klára a v zmysle hesla „ve dvou se to lépe táhne“ sa k nemu pridala aj manželka Marcela. A úspech na seba nenechal dlho čakať. Dohodli sa s manželkou Marcelou, že do toho pôjdu spolu.
Spevák podrobne opísal, čo mu pomohlo pri boji s nadváhou. Za necelé štyri mesiace schudol neuveriteľných 15 kilogramov! Hovorí, že spolu s manželkou „zhodili“ dvadsať. Tento štýl stravovania nazýva skôr upraveným stravovaním, nie žiadnou striktnou diétou, nič drastické. Spevák nedávno pre českú televíziu Prima prezradil, že zhodil až pätnásť kíl. Všetko bolo navyše podľa neho veľmi jednoduché, stačilo urobiť pár dôležitých zmien, ktoré ho v konečnom dôsledku až tak veľmi neobmedzovali. „Vlastne to ani nie je diéta. Povedal som si, že sa zbavím všetkých príloh, cukru, sacharidov a lepku,“ prezradil v rozhovore pre Showtime. Radami od Michala Davida sa teda môže inšpirovať ktokoľvek, kto potrebuje schudnúť. Nestojí vás to veľa času a ani peňazí navyše. Stačí len obmedziť takéto rizikové potraviny a potom budete taktiež sláviť rovnaké úspechy.
Zatiaľ čo spomínané potraviny už natrvalo vyradil zo svojho stravovania, v ničom inom sa neobmedzuje. Dokonca sa nebojí ani tukov. Michal David prezradil, že si z toho zvyšku dopraje čokoľvek, na čo má chuť. „Takže jesť môžem všetko, jem tučné veci ako smotanu, syry, šaláty, mäso, všetko. Aj bôčik. Čím viac oleja, tým totiž lepšie. Všetci si myslia, že majú jesť tie light záležitosti bez tuku. Naopak. Všetko tučné. Akurát to nesmiete doplňovať pečivom, čo je dôležité. A som úplne spokojný, mám veľa energie,“ dodal spokojný spevák, na ktorom je vidieť, že nasadené zmeny mali účinok. Pätnásť kíl sa odrazilo na jeho vzhľade a vďaka tomu vyzerá aj po šesťdesiatke perfektne.
Hudobník zároveň podotkol, že tento typ stravovania mu veľmi vyhovuje, pretože kilá idú dole aj napriek tomu, že nehladuje a dokonca sa nevzdal ani svojho obľúbeného nápoja, vína. Hoci sladké nikdy veľmi nebol, to je výhoda. „Čo mám rád, to je to víno. Nie, že by som bol ožran alebo notorik, ale mám rád víno k obedu, k večery. To môžem a je to v pohode,“ prezradil šťastný hudobník.
Spevákov cieľ je dostať sa na 80 kíl, momentálne má 83,5. „Musím povedať, že som si na nový jedálniček tak zvykol, že pri ňom asi zostanem. Vyskúšal som už niekoľko diét, ale tá, čo držíme teraz, mi sedí najlepšie. Je to také upravené stravovanie, nič drastické. Vyhovuje mi, že si môžem dať v podstate všetko, na čo mám chuť,“ dodal nadšený spevák.
Zo stratených kíl sa teší aj spevákova polovička. Tá počas troch mesiacov schudla sedem kíl. A obaja v návykoch pokračujú a ak budú vytrvalí a samozrejme disciplinovaní, užijú si leto v plnej paráde. Michal David taktiež prezradil, že okrem zmeny jedálnička sa snaží pravidelne pohybovať. Trikrát týždenne chodí do fitness centra, vďaka čomu má oveľa lepšiu kondičku. Lepšia kondička sa Michalovi rozhodne zíde, najmä pred natáčaním videoklipu na Tenerife.

Vzťahy s kolegami a posolstvo fanúšikom
Michal David je známy svojou pokorou a otvorenosťou, čo sa prejavuje aj vo vzťahoch s kolegami a fanúšikmi. Má krásny vzťah s Karlom Gottom. Obaja sú dokonca narodení v rovnaký deň, 14. júla, a občas spolu aj oslavujú. Dlhé roky spolupracuje aj s Helenou Vondráčkovou, pre ktorú napísal pieseň „Dlouhá noc“ a mnoho ďalších. Nedávno mal besedu s Luciou Bílou s asi 300 divákmi, čo bolo krásne a komorné. Rád spolupracuje s českými aj slovenskými interpretmi a dúfa, že to bude aj naďalej pretrvávať. S jeho kolegami, napríklad s Karlom alebo Daliborom Jandom a tak ďalej, nikdy nepociťovali nijakú rivalitu. Určite tam bola zdravá konkurencia, ale nikdy nie rivalita. Nestalo sa, že by sa nezdravili alebo neznášali. Pociťuje to na tých mladých ľuďoch, že im ako keby niekto zle radí, tí novodobí manažéri, ktorí umelcov ako keby koučujú. Tí interpreti by si mali uvedomiť, že sú tu na to, že je to určité poslanie a že to, že sa stanú slávnymi, nie je samozrejmosť.
Michal David si vždy vážil svoju fanúšikovskú základňu. Verí, že umelci by mali byť vďační za priazeň svojich fanúšikov. Keď sa ho pýtajú, či mu nevadí, keď sa s ním ľudia chcú odfotiť, vždy hovorí, že je horšie, ak sa so spevákom niekto fotiť nechce. To je ten prípad, kedy by mal človek byť pokorný a vďačný za to, že tí ľudia za ním vôbec prídu a že s ním byť chcú. Nikdy nikoho neodmietne, je to pre neho skôr česť. Treba v tom hľadať skôr pozitívum a to, bohužiaľ, niektorí z našej branže nerobia. A myslí si, že je to zle. Musia si uvedomiť, že tí ľudia ich majú radi a je to pre nich vždy zážitok sa s nimi stretnúť, odfotiť sa. Mali by im to umožniť. Nie je to dobre. Predsa tí fanúšikovia vás majú radi a v zásade by ste im mali nejakým spôsobom vyjsť v ústrety. Treba im dať najavo, že ste im vďační za to, že vám fandia. Že vás majú radi. A vy byť radi za to, že ich máte. Naopak je to úplne zle.
Medzi mladými umelcami obdivuje napríklad Dominiku Mirgovú, o ktorej hovorí, že je veľmi šikovné dievča a má veľmi dobrý hlas. Veľmi rád má aj No Name, Katku Knechtovú, Máriu Čírovú. Hovorí, že Slovensko má skvelých ľudí a pár ich zo Slovenska aj angažovali, napríklad Peter Cmorík, ktorý mu hral D´artagnana v Troch mušketieroch.

Pohľad späť a vďačnosť za život
Keď sa Michal David obzrie za seba, čo tam vidí? Je to, čo má za sebou, predsa len šťastný život? Určite. Som vďačný za všetko, čo ma v živote stretlo, za to, čo sa mi podarilo, ale nakoniec aj za to všetko, čo som musel prekonať. Samozrejme, že sa nikto nechce ocitnúť na dne, ale osud niekedy neovplyvníte a ten život musíte prežiť taký, aký je. Ako hovorí, človek má žiť nonstop, mať pár svojich priateľov a svoju lásku z pasáže.
Michal David vo voľnom čase hudbe venovať nezvykne, ak má čas, ide si zahrať tenis, to je asi taká jediná športová záležitosť, ktorá ho baví. Rád si pustí aj film. Má veľmi rád historické, takže keď má chvíľku, pustí si DVD a snaží sa relaxovať. Vie vypnúť, ak má voľný čas, nevenuje sa práci. Keď robí veľký projekt, ako tento muzikál, je to tak náročné, že potom človek nemá chuť sa hudbe venovať možno niekedy až niekoľko mesiacov. Ten projekt treba promovať, kontrolovať, chodiť na skúšky a tak ďalej. Čiže určite nepatrí k ľuďom, ktorí by čas práci venovali ešte aj po nej počas svojho voľna. Treba vedieť vypnúť a treba vedieť kedy.
Michal David je príkladom umelca, ktorý napriek osobným výzvam a tragédiám dokázal vybudovať úspešnú kariéru a udržať si silné rodinné väzby. Jeho príbeh je svedectvom o húževnatosti, otvorenosti a schopnosti nájsť radosť a vďačnosť aj v najťažších chvíľach života.
tags: #michal #david #nemanzelske #dieta
